Վեբինար. Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի դրույթներ և տեղական ժողովրդավարության վիճակը Հայաստանում
06.08.2020
Օգոստոսի 6-ին համայնքի ղեկավարներ, ավագանու անդամներ, համայնքային ծառայողներ, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ և շահագրգիռ այլ անձինք քննարկեցին «Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի դրույթները:
Հայաստանի համայնքների միությունն անցկացրեց «Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիան և տեղական ժողովրդավարության վիճակը Հայաստանում» թեմայով վեբինար:
Այս վեբինարն ավելի գործնական բնույթի էր, մասնակիցները քննարկեցին տարբեր հարցեր՝ կապված Խարտիայի դրույթների իրականացման, տեղական ժողովրդավարության և այլնի հետ: Մտահոգություններ հնչեցին նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների ոչ բավարար ֆինանսավորման, ռեսուրսների անարդար բաշխման առիթով:
Առցանց քննարկումը կազմակերպվեց Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող «Համագործակցություն քաղաքների կայուն զարգացման ուղղությամբ. ընդհանուր մարտահրավերներ, ընդհանուր լուծումներ» ծրագրի շրջանակներում:
Նշենք, որ Հայաստանի համայնքների միությունը հուլիսի 15-ից սկսած տասնյակ վեբինարներ կազմակերպեց «Տեղական ինքնակառավարման արդիական իրավական հիմնահարցերը ՀՀ-ում», «Տեղական ինքնակառավարման Եվրոպական Խարտիան և տեղական ժողովրդավարության վիճակը Հայաստանում», «COVID-19․ Տեղական իշխանությունների համար առկա իրավական շրջանակները և պրակտիկ խնդիրները» թեմաներով: Սա այս շարքի վերջին վեբինարն էր:

Webinar: The provisions of  European Charter of Local Self-Government were represented
On August 6 during the community leaders, council of elders members, community servants and for other stakeholders discussed the issues about administrative control over the activities of local self-government bodies etc.
The webinar was on the topic of ''European Charter of Local Self-Government and the State of Local Democracy in Armenia''.
related to the sphere of local self-government competences were discussed.
They referred to the need to make the local government system attractive, to provide communication, to implement some functions of local self-government system online, to the issues of communities' own resources and independence. Concerns were raised about insufficient funding of local self-government bodies and unfair distribution of resources. Union of Communities of Armenia from July 15 organized the webinars on following topics:
-COVID-19: legal framework for LSG bodies and practical issues. This is the last webinar from the series of webinars.