Կանցկացվեն ԵԽ Կոնգրեսի Մոնիտորինգի, Կառավարման և Ընթացիկ հարցերի հանձնաժողովների նիստերը
Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) Մշտադիտարկման (մոնիտորինգի), Կառավարման և Ընթացիկ հարցերի հանձնաժողովների նիստերը կանցկացվեն հեռավար ձևաչափով: Հանձնաժողովների նիստերը տեղի կունենան փետրվարի 10-ին և 11-ին:
Ընթացիկ հարցերի հանձնաժողովի նիստի ընթացքում կքննարկվի «ԼԳԲՏ անձանց պաշտպանությունը խտրականության և օրեցօր աճող ատելության խոսքի համատեքստում. տեղական և տարածքային իշխանությունների դերակատարությունն ու պատասխանատվությունը» թեմայով զեկույցը:
Կառավարման հանձնաժողովի օրակարգում է «Տնային՝ հեռավար հարթակներ. մարտահրավերներ և հնարավորություններ քաղաքապետարանների համար» թեմայով զեկույցը: Հանձնաժողովի օրակարգում են նաև 5 այլ զեկույցներ՝ «Տարածքային համերաշխություն. ռեգիոնների դերը», «Համայնքային ծառայողի ապագա դերակատարությունը»,«Խորհրդակցական ժողովրդավարությունը տեղական և տարածքային մակարդակում» և այլն:
Մշտադիտարկման՝ Մոնիտորինգի հանձնաժողովը կքննարկի երկու զեկույց՝ «Կոնգրեսի՝ Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի և ընտրությունների դիտորդական առաքելությունների գնահատումների հիման վրա արձանագրված խնդիրները» և «Խորը ճգնաժամային իրավիճակներում Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի դրույթների ապահովումը» թեմաներով: Ընթացքի մեջ են Բուլղարիայի և Նիդերլանդների մոնիտորինգային զեկույցների պատրաստման աշխատանքները, Ադրբեջանում տեղական ժողովրդավարության հեռավար մշտադիտարկումը և այլ հարցեր:

The Congress Monitoring, Governance and Current Affairs Committees will hold their meetings remotely
05.02.2021
The Monitoring, the Governance and the Current Affairs Committees will hold their online meetings on 10 and 11 February 2021.
The Current Affairs Committee will consider for adoption a report on “Protection of LGBT people in the context of rising anti-LGBT hate speech and discrimination: The role and responsibilities of local and regional authorities” and and a Fact-finding report on “The role of local authorities with regard to the situation and rights of LGBT people in Poland”.
The Governance Committee will consider for adoption a report on “Home Sharing Platforms, Challenges and Opportunities for Municipalities”. The Commitee will review five other reports in progress, namely on: “Territorial Solidarity: the role regions can play”, “Smart Cities and Smart Regions”, “The future role of the municipal councillor”, “Deliberative democracy at local and regional level” and “Regional identities: improving dialogue to reduce regional tensions”. The Committee will also exchanges of views on a report on “Ensuring the Respect of the European Charter of Local Self-Government in Major Crisis Situations” as a contribution to the work of the Monitoring Committee on this report.
The Monitoring Committee will consdier for adoption two reports on “Recurring issues based on assessments resulting from Congress monitoring of the European Charter of Local Self-Government and election observation missions” and on “Ensuring the respect of the European Charter on Local Self-Government in major crisis situations”.