Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահը դիմում է Կոնգրեսի անդամներին
«Ե՛ւ մեր, և՛ ձեր ծրագրերի նպատակն է խթանել Եվրոպայի խորհրդի արժեքները, միջինստիտուցիոնալ համագործակցությունը և ընդլայնել հարաբերությունները մեր հարևան երկրների հետ»,- ասել է ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նախագահ և Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Յոաննիս Կասուլիդեսը Կոնգրեսի 32-րդ նստաշրջանի ընթացքում:
Կիպրոսը ներկայումս ծրագրում է բարեփոխել իր տեղական ինքնակառավարման համակարգը, և պարոն Կասուլիդեսը անդրադարձավ Կոնգրեսի կողմից 2016թ. հոկտեմբերին ընդունված առաջարկություններին՝ Կիպրոսում տեղական ժողովրդավարության վերաբերյալ: Նա նաև անդրադարձավ այն բազմաթիվ ոլորտներին, որտեղ աշխատել են և՛ Կիպրոսի իշխանությունները, և՛ Կոնգրեսը, մասնավորապես, արմատականության կանխարգելումը, փախստականների և միգրանտների ինտեգրումը և հակագնչուականության դեմ գործողությունների ձեռնարկումը: «Խիստ կարևոր նշանակություն ունի Կոնգրեսի առաջնահերթությունը, այն է՝ բարելավել տեղական և ռեգիոնալ ժողովրդավարությունը, մասնավորապես՝ մեծացնելով մարդու իրավունքների վերաբերյալ իրազեկվածությունը տեղական և ռեգիոնալ մակարդակներում և խթանելով էթիկական վարքագիծը և թափանցիկությունը»: Նա նաև խոսել է 2016թ. հուլիսին Թուրքիայում ձախողված հեղաշրջումից հետո ճգնաժամի մասին և ասել է, որ հենց Կիպրոսի նախագահության նպատակն էր «աջակցել թուրքական իշխանություններին՝ երկրի դժվարությունների հաղթահարման հարցում՝ միևնույն ժամանակ ապահովելով համապատասխանությունը մեր չափանիշներին՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության առումներով»: Թուրքիայում ընտրված համայնքապետների ձերբակալությունը և նրանց փոխարինողների նշանակումը երկրում 2016թ.-ի փաստահավաք այցից հետո 32-րդ նստաշրջանի օրակարգում է:

The Chair of the Committee of Ministers of the Council of Europe addresses the members of the Congress
“Both your programmes and ours are aimed at promoting the Council of Europe’s values, bolstering inter-institutional co-operation and enhancning relations with our neighbouring countries” said Ioannis Kasoulides, Chair of the Committee of Ministers of the Council of Europe and Cypriot Minister for Foreign Affairs, when addressing the members of the Congress on 29 March 2017.
Cyprus was currently planning to reform its local government arrangements and he referred to the recommendation on local democracy in Cyprus, adopted by the Congress in October 2016. He also drew attention to the numerous areas in which both the Cypriot authorities and the Congress were working, in particular to prevent radicalisation, integrate refugees and migrants, and take action against Anti-Gypsyism. “The Congress” priority, which is to improve the quality of local and regional democracy, in particular by raising awareness of human rights at local and regional level and by promoting ethical conduct and transparency, is particularly important and necessary”, he said. He also mentioned the crisis in Turkey following the failed coup d’Etat in July 2016 and said that it was the Cypriot Chairmanship’s aim “to assist the Turkish authorities to overcome the difficulties the country is facing, while ensuring compliance with our common standards with regard to human rights, democracy and the rule of law”. A debate on the detention of elected mayors and their replacement by persons designated by the government is on the agenda of the 32nd Session, following a fact-finding visit to Turkey in 2016.