«Ընտրված պաշտոնյաներին նշանակված ներկայացուցիչներով փոխարինումը ոչ միայն ընտրված պաշտոնյաների դեմ ուղղված գործընթաց է, այլև լուրջ մարտահրավեր երկրում տեղական ժողովրդավարության հաստատման հարցում». ԵԽ Կոնգրեսի նախագահ
19.05.2020
Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) նախագահ Անդերս Կնապեն իր մտահոգությունն է հայտնել համայնքների ընտրված ղեկավարների լիազորությունների շարունակական դադարեցման առիթով:
Նա մասնավորապես իր մտահոգությունը հայտնել է Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումների առնչությամբ՝ ահազանգելով երկրում տեղական ինքնակառավարման ոլորտի  շարունակական քայքայման մասին:
Նա մասնավորապես հայտարարել է. «Անգամ COVID-19 համավարակի  պայմաններում, որը բավականին լուրջ հարված է հասցրել Թուրքիային, մենք շարունակում ենք զեկույցներ ստանալ երկրում ընտրված համայնքապետերի լիազորոթյունների շարունակական դադարեցումների և նշանակված անձանց պաշտոնավարման մասին՝   մասնավորապես Թուրքիայի հարավ-արևելքում:  Որպես հետևանք՝  բավականին մեծ թվով այժմ համայնքներ ղեկավարվում են ոչ թե 2019-ի մարտի 31-ին ընտրված անձանց կողմից, այլ կենտրոնական իշխանության կողմից նշանակված անձանց կողմից: Ինչպես նախկինում եմ այս իրավիճակների մասին ասել, դատական տարբեր գործընթացներ պետական իշխանության կողմից օգտագործվում են տեղական ընտրված ներկայացուցիչների դեմ: Ընտրված պաշտոնյաներին նշանակված ներկայացուցիչներով փոխարինումը ոչ միայն ընտրված պաշտոնյաների դեմ ուղղված գործընթաց է, այլև լուրջ մարտահրավեր երկրում տեղական ժողովրդավարության հաստատման հարցում»:

''Replacement of local elected representatives by state appointed officials is not only an affront to those who stand up for free and fair elections, it is also a serious and permanent threat to the proper functioning of local democracy''. Anders Knape
19.05.2020
In reaction to reports about further suspensions of mayors in the southeast of Turkey, the President of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe, Anders Knape, expressed his concern regarding the ongoing undermining of local self-government in the country.
“Even during the current COVID-19 pandemic, which has hit Turkey very hard, we have been receiving reports about ongoing suspensions of elected mayors in communities in the south-east of the country and their replacement by state appointed trustees. As a consequence, a significant number of municipalities concerned are currently run by state appointees and not by those who were elected on 31 March 2019. As I have said on similar occasions before, the excessive use of legal proceedings against local elected representatives and their replacement by state appointed officials is not only an affront to those who stand up for free and fair elections, it is also a serious and permanent threat to the proper functioning of local democracy in Turkey.“
“In hindsight of the 2019 local elections, the Congress requested a legal Opinion of the Council of Europe Venice Commission on a number of decisions regarding elected candidates and mayors taken after this vote in the south-east of Turkey and we are waiting with great interest for this opinion to be published”, Mr Knape concluded.
Source: https://www.coe.int/en/web/congress/-/statement-by-the-congress-president-on-continued-suspensions-of-mayors-in-the-south-east-of-turkey