ԵԽ տեղական ու տարածքային իշխանությունների Կոնգրեսում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, Կոնգրեսի փոխնախագահ Էմին Երիցյանի հատուկ հայտարարությունը Կոնգրեսի Բյուրոյի 28-ը սեպտեմբերի 2020թ. նիստին
28.09.2020
Հայտարարությանը հաջորդած քննարկմանը Բյուրոն իր աջակցությունը հայտնեց ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հայտարարությանը։ Կոնգրեսի քարտուղարությունը տեղեկացրեց, որ շաբաթվա մեջ ռազմական կոնֆլիկտի հարցը քննարկվելու է ԵԽ նախարարների կոմիտեի նիստում։
Առաջարկվեց, որ Բյուրոն հետևի իրադարձությունների ընթացքին, հանդես գա հատուկ հայտարարությամբ։ Բյուրոյի անդամների առաջարկությամբ իրավիճակը կքննարկվի նաև Կոնգրեսի Կանոնադրական ֆորումի նիստին։
Հարգելի′ պարոն նախագահ,
Հարգելի′ գործընկերներ,
Սեպտեմբերի 27-ին, վաղ առավոտյան Ադրբեջանը խախտելով հրադադարի ռեժիմը, շփման գծի ողջ երկայնքով նախաձեռնել է լայնածավալ ռազմաօդային և հրետանային ագրեսիվ հարձակում, որի հետևանքով մարդկային կորուստներ և զգալի վնասներ են պատճառվել և պատճառվում Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) խաղաղ բնակչությանը։
Ադրբեջանի խոշոր տրամաչափի հրետակոծության տակ է հայտնվել նաև Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքը։ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների արդյունքում կան տասնյակ զոհեր, այդ թվում՝ երեխա, և հարյուրավոր վիրավորներ։
Առանց խտրականության (indiscriminate) Ադրբեջանի խոշոր տրամաչափի հրետակոծության տակ են հայտնվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ դպրոցներ և տներ, առաջացնելով իրական վտանգ կանանց, երեխաների և խաղաղ բնակչության կյանքի ու առողջության համար:
Այս լայնամասշտաբ ագրեսիայի արդյունքում Հայաստանի բնակչության անվտանգության անմիջական սպառնալիքով պայմանավորված, նույն օրը՝ սեպտեմբերի 27-ին, ՀՀ կառավարությունը, ապա և պառլամենտը Հայաստանում հայտարարեցին ռազմական դրություն։ Այդպիսով, երեկվանից Հայաստանի տեղական իշխանությունները գործում են ռազմական դրության ռեժիմով սահմանված նորմերով։
Ադրբեջանի կողմից զինված ագրեսիան մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների ակնհայտ դրսևորումներ են, որոնք ուղղակիորեն ոտնահարում են Ժնևի կոնվենցիան և միջազգային մարդասիրական սովորութային իրավունքի նորմերը։
Այս հարձակումն իր մասշտաբներով աննախադեպ է։ Աննախադեպ է նաև նրանով, որ այն տեղի է ունենում Եվրոպայի խորհրդի մեկ այլ անդամ երկրի Թուրքիայի ռազմաքաղաքական անմիջական ներգրավվածութամբ ու աջակցությամբ։ Զինավարժությունների անվան տակ Ադրբեջան տեղափոխված Թուրքական զինուժն անմիջական մասնակցություն է ունենում ռազմական գործողություններին՝ այդ թվում թուրքական բանակի F-16 ռազմական կործանիչներով։
Հավաստի են նաև տվյալները, որ Թուրքիայի տարածքով Ադրբեջան են տեղափոխվել մի քանի հազար վարձկան Սիրիայից, որոնք մասնակցություն են ունենում այս ագրեսիային։
Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ այս հարձակումը Ադրբեջանն ու Թուրքիան ծրագրավորվել էին նախապես և ամենայն մանրամասնությամբ։
Այսպիսով, այս ավանտյուրայի արդյունքում ոչ միայն Հայաստանը, այլև Եվրոպան ու ողջ միազգային հանրությունը ստիպված կլինի արձագանքել կոնֆլիկտի ռեգիոնալ և գլոբալ դառնալու մարտահրավերին։
Հայաստանի պատվիրակության անունից կոչ եմ անում Եվրոպայի խորհրդին և այլ շահագրգիռ միջազգային կազմակերպություններին, անհապաղ ձեռնարկել արդյունավետ միջոցներ՝ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան դադարեցնելու և տարածաշրջանային կայունությունը վերականգնելու նպատակով։
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պայնովիչ-Բուրիչն արդեն հանդես է եկել հայտարարությամբ։
Ակնկալում ենք, որ Եվրոպայի խորհրդի և միջազգային հանրության միջամտությունը լինի շարունակական, ազդեցիկ և գործուն։
Առաջիկա օրերին ԵԽ տեղական ու տարածքային իշխանությունների Կոնգրեսում Հայաստանի պատվիրակությունը կտարածի հատուկ հայտարարություն Կոնգրեսում ազգային պատվիրակությունների շրջանում։

The Special Statement by Emin Yeritsyan, Head of the Armenian delegation to the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe, Vice-President of the Congress, during the Congress Bureau meeting of September 28, 2020
Dear Mr. President,
Dear Colleagues,
In the early morning of September 27, Azerbaijan, violating the ceasefire regime, initiated a large-scale air and artillery aggressive attack along the entire Line of Contact that has been causing human losses and significant damage to the civilian population of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
Vardenis community of Gegharkunik marz (region) of the Republic of Armenia also came under the large-caliber artillery shelling of Azerbaijan. As a result of Azerbaijan's aggressive actions, there are dozens of victims, including a child and hundreds of wounded.
Civil infrastructures, including schools and houses, have come under the indiscriminate large-caliber shelling of Azerbaijan, posing a real threat to the lives and health of women, children, and civilians.
Due to the immediate threat to the security of the population of the Republic of Armenia caused by this large-scale aggression, on the same day, September 27, the Government of the Republic of Armenia and then the Parliament declared martial law in Armenia. Thus, since yesterday, the local authorities of Armenia have been operating under the norms established by the martial law regime.
Military aggression by Azerbaijan is a clear manifestation of gross human rights violations that directly violate the Geneva Convention and norms of customary international humanitarian law.
This attack is unprecedented in its scale. It is unprecedented also in that it takes place with the direct military-political involvement and support of Turkey, another member-state of the Council of Europe. The Turkish Armed Forces, transferred to Azerbaijan under the name of military exercises are directly involved in hostilities, including the use of F-16 Turkish fighter aircrafts.
There is also a reliable data that several thousands of mercenaries from Syria have been transferred to Azerbaijan through Turkey. They are taking part in this aggression.
All this proves that this attack was beforehand and in detail planned by Azerbaijan and Turkey.
Thus, because of this military adventure, not only Armenia but also Europe and the entire international community will have to respond to the challenge of the conflict transforming into a regional and global one.
On behalf of the Armenian delegation, I call on the Council of Europe and other interested international organizations to take immediate and effective measures to end the Turkish-Azerbaijani aggression and restore regional stability.
Secretary-General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić has already made a statement.
We expect the intervention of the Council of Europe and the international community to be continuous, influential, and active.
In upcoming days, the Armenian delegation to the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe will issue a special announcement among the national delegations in Congress.