«Քաղաքական համակարգի նկատմամբ քաղաքացիների վստահության վերականգնումը ապատեղեկատվության դեմ պայքարի լավագույն միջոցն է». Կոնգրեսի նախագահ
09.12.2021
Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) նախագահ Լինդերտ Վերբիկը Եվրոպական միության Ռեգիոնների կոմիտեի 147-րդ նստաշրջանի ընթացքում հնչեցված իր ելույթում Բրյուսելում մտահոգություն է հայտնել կեղծ լուրերի և ատելության խոսքի տարածման հարցով:
Նա մասնավորապես հայտարարել է. «Տեղական և տարածաշրջանային ընտրված ներկայացուցիչները ողջ Եվրոպայում մշտապես բախվում են կեղծ լուրերի և ատելության խոսքի աճին, որոնք մեծ ազդեցություն են ունենում նրանց աշխատանքի և ժողովրդավարական մեխանիզմների ապահովման վրա»:
Նա ընդգծել է տեղական իշխանությունների մեծ դերակատարությունն այս սպառնալիքին արձագանքելու հարցում:
Ըստ ԵԽ Կոնգրեսի նախագահի՝ ապատեղեկատվության խնդիրը հանգեցնում է քաղաքացիների վստահության կորստին, հասարակական ինստիտուտների հետ կապի խզմանը, ավտորիտար գայթակղություններին և այլնին:
Բացի այս մարտահրավերներից նաև լուրջ մարտահրավեր էր Covid-19 համավարակը, ինչը լուրջ փորձության է ենթարկել կառավարման ինստիտուտները բոլոր մակարդակներում:
Ըստ ԵԽ կոնգրեսի նախագահի՝ ապատեղեկատվության դեմ պայքարի լավագույն միջոցը քաղաքական համակարգի նկատմամբ քաղաքացիների վստահության վերականգնումն է:
Ապատեղեկատվության դեմ պայքարի համար Կոնգրեսը ներգրավվել է գիտական համագործակցության նախագծում, որում ներգրավված են գիտնականներ և փորձագետներ Լյուդվիգսբուրգի, Բուդապեշտի, Բուխարեստի, Կոսիցեի և Վիեննայի համալսարանական հաստատություններից: Հիմնվելով տեղական իշխանությունների փորձի վերլուծության վրա՝ ծրագրի արդյունքում կներկայացվի զեկույց, որը կներկայացվի Կոնգրեսի՝ 2022 թվականի մարտին կայանալիք նստաշրջանի ընթացքում:

"Rebuilding citizens’ confidence in the political system is the only way to reverse the spread of disinformation”, says Congress President
09.12.2021
“Local and regional elected representatives throughout Europe are constantly confronted with the rise of fake news and hate speech that have powerful repercussions on their work and on the functioning of democracy,” stressed Congress President Leendert addressing the 147th session of the European Committee of the Regions in Brussels, Belgium, on 2 December 2021. Delivering a keynote speech during the debate on the "Fight against disinformation to ensure a functioning and resilient democracy at all levels", he underlined the leading role of local and regional authorities in responding to this threat.
The Congress President recalled that the issue of disinformation is part of a broader picture of multiple crises: loss of citizens’ confidence, deterioration of the link with public institutions, anti-liberal tendencies, authoritarian temptations, resurgence of nationalism, climate change, technological developments, migration challenges, globalisation and the crisis of representative democracy. In addition to these challenges, the Covid-19 health crisis has put to a rigorous test the institutions of governance at all levels.
"We are witnessing the emergence of a “clash” society in which confrontation is the norm, with new forms of individual and collective violence," warned Mr Verbeek. "Trust in fake news begins with the mistrust in public authorities and the information they provide. Rebuilding citizens’ confidence in the political system is therefore the only sustainable way to reverse the spread of disinformation," he said, emphasising the importance of citizens’ access to reliable information.