ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստ՝ Ֆրանսիայի Մեց քաղաքում
10.02.2020
Փետրվարի 11-ին Ֆրանսիայի Մեց քաղաքում կանցկացվի Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը: Ողջույնի խոսքով հանդես կգան Մեց քաղաքի քաղաքապետ Դոմինիկ Գրոսը և Մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամ Ժան Պիեռ Լյուվիլը:
Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստում մի շարք զեկույցների շարքում քննարկման է դրված նաև Հայաստանում Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի կիրառման վերաբերյալ մշտադիտարկման զեկույց: Այսպիսի զեկույց Մոնիտորինգի հանձնաժողովի քննարկմանն է դրված նաև Թուրքիայի վերաբերյալ:
Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստում կքննարկվի նաև Լատվիայում տարածքային բարեփոխումների մասին փաստահավաք զեկույցը:
Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստի օրակարգում ներառված է նաև Մոլդովայում 2019 թվականի հոկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների դիտորդական առաքելությունների մասին զեկույցը:
Մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամները նաև կուսումնասիրեն Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի բացատրական զեկույցը:
Մոնիտորինգի հանձնաժողովն այս զեկույցների հետ կապված կմշակի առաջարկներ և բանաձևեր, որոնք քննարկման կդրվեն ԵԽ Կոնգրեսի գարնանային նստաշրջանին, որը կանցկացվի մարտի 17-19-ը Ստրասբուրգում:

Meeting of the Monitoring Committee in Metz
At the invitation of the City of Metz, the members of the Congress Monitoring Committee will hold their meeting in Metz, France, on 11 February 2020. The meeting will be preceded by an address by Dominique Gros, Mayor of the City of Metz, and Jean-Pierre Liouville, member of the Monitoring Committee and Councillor of the Grand Est Region.
The meeting, chaired by Leendert Verbeek, will provide an opportunity to discuss two reports on the monitoring of the implementation of the European Charter of Local Self-Government in Armenia and Turkey, as well as a fact-finding report on the territorial reform in Latvia.
The agenda will also include the approval of the reports on the observation of the local elections in the Republic of Moldova held on 20 October 2019 and on the Congress contribution to re-establishing local elections in Mostar, Bosnia and Herzegovina, in view of the October 2020 general local elections.
In addition, members will examine the draft “Contemporary commentary on the explanatory report to the European Charter of Local Self-Government”, which aims to put the provisions of the Charter - as developed in the explanatory report - into perspective in the light of the 30 years of its application.
The draft recommendations and resolutions related to these reports will be debated for adoption at the 38th Congress Session to be held in Strasbourg, France, from 17 to 19 March 2020.