Տեղական ժողովրդավարությունը Մալթայում
2017թ. մարտի 29-ին ԵԽ Կոնգրեսի Տեղական իշխանությունների պալատը ընդունեց հանձնարարականներ՝ Մալթայում տեղական ժողովրդավարության վերաբերյալ, որը կազմվել էր 2016թ. նոյեմբերի 22-24-ի մոնիթորինգային այցից հետո:
Սա երրորդ մոնիթորինգային զեկույցն է Մալթայի կողմից 1993թ.-ին Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի վավերացումից հետո: Զեկույցը նախապատրաստվել էր համազեկուցողներ Ստյուարտ Դիքսոնի և Ռիստո Ռաուտավայի կողմից: Համազեկուցողները գոհունակությամբ փաստեցին 2010թ.-ին պաշտոնական վերջին մոնիթորինգային այցից հետո Մալթայի օրենսդրության մեջ իրականացված որոշակի փոփոխությունները, որոնք ուղղված էին տեղական ժողովրդավարության բարելավմանը: Տեղական կառավարումը Մալթայում, սակայն, բախվում է բազմաթիվ մարտահրավերների՝ Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի հետ անհամապատասխանության պատճառով: Այդ մասին նշեց Ստյուարտ Դիքսոնը՝ զեկույցը Տեղական իշխանությունների պալատին ներկայացնելու ընթացքում: Կոնգրեսը, մասնավորապես, մտահոգված է ներպետական օրենսդրության և սահմանադրության մեջ տեղական ինքնակառավարման սկզբունքների հստակ կամ ուղղակի ճանաչման բացակայությամբ: Զեկույցում նաև նշվում է, որ կենտրոնական իշխանությունները չափից շատ են ներգրավված տեղական գործերում: Ինչպես նշեց Ստյուարտ Դիքսոնը, Տեղական ժողովրդավարության տեսանկյունից ընդհանուր իրավիճակը Մալթայում ավելի է սրվում կենտրոնական կառավարման և տեղական իշխանությունների միջև խորհրդակցության բացակայության պատճառով::

Local democracy in Malta
On 29 March 2017, the Congress’s Chamber of Local Authorities adopted a recommendation on local democracy in Malta following a monitoring visit from 22 to 24 November 2016. This is the third monitoring report since Malta ratified the European Charter of Local Self-Government in 1993.
The report was prepared by the co-rapporteurs Stewart Dickson (United Kingdom, ILDG) and Risto Rautava (Finland, EPP-CCE). The co-rapporteurs expressed satisfaction with certain amendments made to Malta’s legislation, improving local democracy, since the last official monitoring visit in 2010. Local governance in Malta faces numerous challenges, however, in terms of non-compliance with the provisions of the European Charter of Local Self-Government, said Stewart Dickson, presenting the report to the Chamber of local Authorities. The Congress is particularly concerned about the lack of explicit or direct recognition of the principle of local self-government in domestic legislation and in the Maltese Constitution. The report also mentions the excessive involvement of central government in local affairs. The overall situation with regard to local democracy in Malta is exacerbated by the lack of meaningful consultation between central government and local authorities, explained Stewart Dickson.