Որքանո՞վ էին արդյունավետ գործում ՏԻՄ-երը COVID-19 համավարակի տարածման օրերին. այս և այլ հարցերով վեբինար
04.08.2020
Որքանո՞վ էին արդյունավետ գործում ՏԻՄ-երը COVID-19 համավարակի տարածման օրերին, ո՞ր երկրներում ինչ կանխարգելիչ միջոցառումներ են ձեռնարկվել: Այս և այլ թեմաներ քննարկվեցին օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած «COVID-19․մարտահրավերներ տեղական իշխանությունների համար» թեմայով վեբինարի ընթացքում:
Այն վարեցին Հայաստանի համայնքների միության նախագահ, Եվրոպայի խորհրդի տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի փոխնախագահ Էմին Երիցյանը, Եվրոպայի խորհրդի փորձագետ Արտակ Երգենյանը, փորձագետ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Վահագն Պետրոսյանը:
Վեբինարն անցկացվեց Հայաստանի համայնքների միության կողմից Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող «Համագործակցություն քաղաքների կայուն զարգացման ուղղությամբ. ընդհանուր մարտահրավերներ, ընդհանուր լուծումներ» ծրագրի շրջանակներում:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց COVID-19-ին՝ որպես մարտահրավեր, որին տեղական իշխանությունները պետք է արձագանքեն իրենց կարողություններով: Անդրադարձ կատարվեց այն հարցին, թե տեղական իշխաննություններն ինչ դասեր պիտի քաղեն, որ ավելի մեծ կարողություննեով, լայն լիազորություններով հանդես գան:
Փորձագետները պրեզենտացիայի միջոցով ներկայացրին, թե ինչ խնդիրներ առաջացրեց համավարակը համայնքների համար՝ վարչարարությունից զրկված լինելու խնդիրները, կենսական նշանակության ծառայություններ, բնակչության իրազեկվածության պակաս: Արձանագրվեց, որ մարտ-հունիս ամիսներին համավարակի պատճառով համայնքները կայուն կենսագործման տեսակետից առավել խոցելի վիճակում էին:
Անդրադարձ կատարվեց COVID-19-ի ընթացքում ՏԻՄ պատասխանատվության շրջանակներին, թե համավարակն ինչ ազդեցություն է թողել ՏԻՄ-երի ֆինանսների և դրանց կառավարման վրա:
Փորձագետները փաստեցին՝ օրենսդրական, իրավական առումով արագ քայլերի անհրաժեշտություն կա:
Վեբինարի մասնակիցները նաև հարցեր հղեցին փորձագետներին:
Նշենք, որ հուլիսի 15-ից սկսած Հայաստանի համայնքների միությունը կազմակերպեց վեբինարների շարք «Տեղական ինքնակառավարման արդիական իրավական հիմնահարցերը ՀՀ-ում», «Տեղական ինքնակառավարման Եվրոպական Խարտիան և տեղական ժողովրդավարության վիճակը Հայաստանում», «COVID-19․ Տեղական իշխանությունների համար առկա իրավական շրջանակները և պրակտիկ խնդիրները» թեմաներով:

“Covid-19 Challenges for Local Authorities” : webinar on the topic of how the local self-government bodies reacted to pandemic
04.08.2020
On August 4 the webinar was held on the topic of “Covid-19 Challenges for Local Authorities”. The webinar was hosted by Council of Europe expert Artak Yergenyan, the president of the Union of Communities of Armenia, Co-chair of Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe Emin Yeritsyan, lawyer, expert Vahagn Pertosyan.
The webinar was held by Union of Communities of Armenia with financial support of Visegrad Fund in the framework of ''Colloboration towards sustainable development of cities - Common Challenges, Common Solutions'' project.
During the discussion, the experts stated that COVID-19 is a challenge, to which local authorities should respond by their capabilities.The issue of lessons learnt also was touched upon.
The experts made presentations about what problems COVID-19 raised for the communities: problems of deprivation of administration, vital services, lack of public awareness.
It was stated that during March-June the communities were more vulnerable
in terms of sustainable living because of the pandemic. The reference was made to the scope of local government responsibilities, and what impact the epidemic had on local government finances and their management.
The experts stated that there is a need for rapid legislative steps.
From July 15 the series of webinars have been held. Union of Communities of Armenia organized the webinars on following topics: