Գուդրուն Մոսլեր-Թորնսթրոմ. «Լեզուները կարևոր գործիք են ժողովրդավարական մասնակցության համար»
«Լեզուների օգտագործումը մի հարց է, որին Կոնգրեսը հաճախ է անդրադառնում իր աշխատանքներում, մասնավորապես, Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի իրականացման մեր մոնիթորինգի ընթացքում»,- նշել է ԵԽ Կոնգրեսի նախագահ տկն. Մոսլեր-Թորնսթրոմը «Լեզուների օգտագործումը տեղական և ռեգիոնալ մակարդակներում» կոնֆերանսի բացմանը, որ տեղի ունեցավ սույն թվականի մայիսի 31-ին Ռումինիայի Կովասնա շրջանում:
Լեզվի խնդիրներ նաև առաջ են քաշվել Խարտիայի կիրառման հետ կապված Կոնգրեսի ստացած վերջին բողոքներում: Չնայած որ այնտեղ ներառված չէ որևէ դրույթ, որը հստակ նշում է լեզուների օգտագործումը, դրա 7.1 հոդվածը նշում է, որ  «տեղական ընտրված ներկայացուցիչների գրասենյակները պայմաններ պետք է ապահովեն նրանց գործառույթների ազատ իրականացման համար», և  հանրային գործերին մասնակցելու քաղաքացիների իրավունքը Խարտիայի նախաբանում  նշվում է որպես ժողովրդավարական սկզբունք:
«Եվրոպական որոշ համայնքներում տեղական ավագանու անդամները օրենքով չեն կարող իրենց մայրենի լեզվով մեկնաբանություն ներկայացնել տեղական ավագանու նիստի օրակարգի կետերի վերաբերյալ, չնայած որ տեղի բնակիչների մեծ մասը խոսում է փոքրամասնության լեզուներով: Նույն կերպ, երբ լեզվական փոքրամասնության անդամները չեն կարող իրենց լեզվով ինքնարտահայտվել կամ հաղորդակցվել տեղական ու ռեգիոնալ իշխանությունների հետ, նրանք իրականում չեն կարող  մասնակցել տեղական գործերին կամ արդյունավետ օգտագործել հանրային ծառայությունները:-նշել է տկն. Մոսլեր-Թորնսթրոմը,- Մեզ՝  տեղական և ռեգիոնալ իշխանությունների համար, կարևոր խնդիր է, որ մեր քաղաքացիները ամբողջապես մասնակցեն մեր հարևանության, քաղաքների և ռեգիոնների կյանքին: Իսկ մասնակցելու համար անհրաժեշտ է հաղորդակցվել: Լեզուն սրա կարևոր մասն է»:
Կոնֆերանսը կազմակերպվել է Ռեգիոնալ կամ փոքրամասնության լեզուների եվրոպական խարտիայի ուժի մեջ մտնելու 20-ամյակի առթիվ:

Gudrun MOSLER-TÖRNSTRÖM : “Languages are an essential tool for democratic participation”
՞The use of languages is an issue that comes up frequently in the work of the Congress, in particular, during our monitoring of the implementation of the European Charter of Local Self-Government,” stated Gudrun MOSLER-TÖRNSTRÖM, Congress President, at the opening of the Conference on “The use of languages by local and regional authorities”, in Covasna County, Romania, on 31 May 2018.
Language issues have featured in several recent complaints received by the Congress with regards to the application of the Charter. Even though it does not contain any provision that expressly mentions the use of languages, its Article 7.1 provides that “the conditions of office of local elected representatives shall provide for free exercise of their functions” and the right of citizens to participate in the conduct of public affairs is referred as a democratic principle in the preamble to the Charter.
“In some European municipalities, local councillors cannot, by law, comment in their mother tongue on a point on the meeting agenda of a local council, even though the majority of local residents speak the minority language,” stressed the Congress President. “Similarly, when members of a linguistic minority cannot express themselves or communicate with local and regional administrations in their own language, they are not really able to take part in local affairs, or to use public services in an effective way, in particular in the field of social services,” she added.
“For us, as local and regional authorities, an important issue is surely that our citizens can fully participate in the life of their neighbourhood, town, city and region. And to participate you need to be able to communicate.  Language is at the heart of that,” she concluded.
The Conference was organised on the occasion of the 20 years of the coming into force of the European Charter for Regional or Minority Languages.
Source: https://www.coe.int/en/web/congress/-/gudrun-mosler-tornstrom-languages-are-an-essential-tool-for-democratic-participation-