Հայաստանի տասնյակ համայնքներ միացել են ԵՄ կայուն էներգիայի շաբաթվան. ավանդաբար անցկացվող էներգիայի օրերը մեկնարկեցին
22.06.2020
Հունիսի 22-ին մեկնարկեց ավանդական դարձած ԵՄ Կայուն Էներգիայի շաբաթը: Հայաստանի համայնքներում եռուզեռ է: Համաեվրոպական այս նախաձեռնության շրջանակներում ՀՀ համայնքներն անցկացնում են Էներգիայի օրեր:
COVID-19 պանդեմիայի պատճառով, «Ճգնաժամից դուրս՝ մաքուր էներգիա կանաչ վերականգնման և աճի համար» խորագրով շաբաթն այս տարի կկազմակերպվի վիրտուալ եղանակով: Այս հանգամանքը որոշակիորեն սահմանափակում է շաբաթվա ընթացքում կազմակերպվող միջոցառումների ձևաչափը, սակայն միևնույն ժամանակ հնարավորություն է ընձեռում հանրության իրազեկման և հանրային միջոցառումների ու մրցույթների նորարարական (թվային) մոտեցումների կիրառման համար:
Համայնքներում կիրականացվեն շուրջ 40 միջոցառումներ՝ վեբիներներ, առցանց վիկտորինաներ, նկարչական, լուսանկարչական, տեսանյութերի մրցույթներ, որոշ համայնքներ կպատրաստեն հոլովակներ, որոնց միջոցով կքարոզեն կանաչ զարգացում և էներգաարդյունավետություն:
Հայաստանի համայնքների միության աշխատակազմը և «Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելք» (CoM East) ծրագրի ազգային փորձագետներն այս օրերին Դաշնագրին անդամակցող համայնքներին տրամադրում են տեխնիկական և փորձագիտական աջակցություն Հայաստանում կայուն էներգիայի օրեր կազմակերպելու համար, իրազեկում, կոչ անում նրանց միանալ համաեվրոպական այս շարժմանը:
«Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելք» (CoM East) ծրագիրն իրականացվում է ԵՄ կողմից Արևելյան գործընկերության 6 երկրներում: Հայաստանի 27 համայնքներ միացել են Դաշնագրին: Դաշնագրի ազգային աջակիցներից է Հայաստանի համայնքների միությունը:
Ծրագրի հիմնական նպատակներն են՝ Դաշնագրին անդամակցող համայնքների կարողությունների զարգացում, իրազեկության բարձրացում, տեխնիկական աջակցություն համայնքներին Գործողությունների ծրագրերի մշակման, իրականացման և մշտադիտարկման գործում, շահառուների հետ կապերի ուժեղացում և դոնորների ներգրավումը:
Եվրոպական միության պատվիրակությունը Հայաստանում ողջունում է Հայաստանի համայնքների մասնակցությունը «ԵՄ կայուն էներգիայի շաբաթ-2020»-ին: ԵՄ պատվիրակությունը տրամադրել է նվերների փաթեթներ համայնքներում կազմակերպվող մրցույթների հաղթողների համար:
«Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելք» ծրագիրը յուրաքանչյուր համայնքին կփոխանցի Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված մեկ փաթեթ, որը կշնորհվի համայնքում կազմակերպված մրցույթում (կամ մրցույթներից որևէ մեկում) հաղթած մասնակցին:
Քաղաքապետերի դաշնագիրը ԵՄ առաջին և ամենահավակնոտ նախաձեռնությունն է, որն ուղղակիորեն թիրախավորում է տեղական իշխանություններին և դրանց քաղաքացիներին՝ համաշխարհային կլիմայական փոփոխության դեմ պայքարի ղեկավարումը:

EU Sustainable Energy Week Has Started: Dozens of Armenian Communities are Organizing Energy Days
The EU Sustainable Energy Week (EUSEW) has started. It is taking place 22-26 June, 2020 under the theme: ''Beyond the crisis: clean energy for green recovery and growth''.
Armenian communities are organizing Energy days.
Because of COVID-19 it will take place in digital fromat. EUSEW brings together public authorities, private companies, NGOs and consumers to promote initiatives to save energy and move towards renewables for clean, secure and efficient power. Participants are given the opportunity to discuss how policies for renewables, energy efficiency, climate mitigation, and many others comprising the European Green Deal, can help rebuild a better and more resilient society and economy.
Union of Communities of Armenia is one of the national supporters of the project. The team of the Union and the experts team of the project in Armenia these days give the communities technical and other support to organize energy days in their communities.
For about 40 events will be held in communities during this week: photo, video, essay, drawing contests, vebinars, quizes, clip shooting etc.
The Delegation of the European Union to the Republic of Armenia provided gifts for the winners of contests organized by the signatories of the Covenant of Mayors. The Delegation of the European Union in Armenia ????????, welcoming participation of the signatories of the Covenant of Mayors in Armenia in the European Sustainable Energy Week, provided gift sets for the winners of various contest and completions organized by local authorities in the framework of Energy Days.
Gift packages will be awarded to the winners of the competitions to be determined by the juries. In addition to the gift sets provided by the Delegation, the winners will also receive certificates of participation in the European Sustainable Energy Week from the EC CoM East project.