Եվրոպայի խորհրդի Կոնգրեսը մեկնարկում է Եվրոպայի տեղական և տարածաշրջանային մակարդակներում մարդու իրավունքների խթնաման գործիք
28.03.2018
Ինչպե՞ս կարող են մարդու իրավունքները շոշափելի լինել տեղական մակարդակում. այս հարցը քննարկվեց Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի 34-րդ նստաշրջանի շրջանակներում՝ սույն թվականի մարտի 27-ին: Քննարկմանը մասնակցում էին Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մույժնիեկսը և եվրոպական ինստիտուտներում ՄԱԿ ՓԳՀ ներկայացուցիչ Ռոլանդ-Ֆրանսուա Ուեյլը:
«Մենք բոլորս կարծում ենք, որ կարևոր է տեղական և ռեգիոնալ իշխանությունների ներգրավումը մարդու իրավունքների խնդրում: Շատ հաջողված օրինակներ ցույց են տալիս, որ մարդու իրավունքների ներդրումը հանրային քաղաքականություններում պարտադիր կերպով չի պահանջում լրացուցիչ ռեսուրսներ կամ իրավական ու տեխնիկական բաղադրիչների ներառում»,-նշեց Մարդու իրավունքների բանախոս Հարալդ Բերգմանը:
Հաստատված բանաձևը առաջարկում է մարդու իրավունքների վերաբերյալ ձեռնարկի ստեղծում, որտեղ նշված կլինեն եվրոպական քաղաքներում արդեն իսկ իրականացված լավագույն փորձերը: Առաջինը կենտրոնանում է 3 հատկապես խոցելի կատեգորիաների վրա՝ փախստականներ, ապաստան փնտրողներ և միգրանտներ:
Այս ձեռնարկը առաջինն է այն բոլոր հրատարակություններից, որոնք կվերաբերեն այլ խմբերի կամ թեմաների և կներառեն նաև ինտերնետ հարթակը՝ եվրոպական քաղաքներին թույլ տալով փոխանակել իրենց փորձը մարդու իրավունքների ոլորտում:
Կոնգրեսը կոչ է անում ԵԽ անդամ երկրների տեղական և ռեգիոնալ իշխանություններին՝ հաստատել և օգտագործել ձեռնարկը իրենց քաղաքականություններում՝ ի շահ իրենց քաղաքացիների:

Council of Europe Congress launches tool for promoting human rights at local and regional level in Europe
28.03.2018
How can human rights be made a tangible reality at grassroots level?  This issue was debated by the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe in Strasbourg on 27 March 2017, with the participation of Nils Muiznieks, Council of Europe Commissioner for Human Rights, and Roland-François Weil, UNHCR Representative to the European Institutions.
“We all agree about the importance of involving local and regional authorities in human rights.  We also agree about the need to clarify the concrete obligations which human rights entail in practice for subnational authorities,” said Harald Bergmann (Netherlands, ILDG), Congress Spokesperson on Human Rights.  “Many successful examples have shown that integrating human rights in public policies does not necessarily demand additional resources, or involve legal or technical constraints,” he added.
The resolution adopted proposes the adoption of a handbook on human rights setting out examples of good practices already conducted in many European cities.  The first volume focuses on three particularly vulnerable categories: refugees, asylum seekers and migrants.
This Handbook is the first in a series that will cover other groups or topics and will be complemented by an internet platform allowing other European cities to share their experiences in the field of human rights.
The Congress urges local and regional authorities and their administrations in Council of Europe member states to adopt and use the Handbook on Human Rights in their policies, for the benefit of their authorities’ citizens.
Source: https://www.coe.int/en/web/congress/-/council-of-europe-congress-launches-tool-for-promoting-human-rights-at-local-and-regional-level-in-europe