ԵԽ Կոնգրեսի նախագահը դատապարտում է Թուրքիայում տեղական ինքնակառավարմանը հասցված հերթական հարվածը
Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Անդերս Կնապեն իր մտահոգությունն է հայտնել Թուրքիայում  տեղական ժողովրդավարությանը հասցված հերթական  հարվածի առիթով:
Կոնգրեսի նախագահի տարածած հայտարարության մեջ նշված է. «Ես խորապես մտահոգված եմ վերջին օրերին Թուրքիայում ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված ընդդիմության ներկայացուցիչների շարունակական ձերբակալությունների կապակցությամբ, հատկանշական է  Կարսի համայնքապետ Այհան Բիլգենի ձերբակալությունը, որը Կոնգրեսի անդամ է»:
Անդերս Կնապեն նշել է, որ առավոտյան լուրեր է ստացել նաև հետագա ձերբակալությունների մասին, այդ թվում փոխքաղաքապետ Սևին Ալաքայի ձերբակալության մասին:  ԵԽ Կոնգրեսի նախագահը նշել է. «Ցավոք, Թուրքիայի իշխանությունների որոշումը պարոն Բիլգենին իր աշխատասենյակից վտարելու մասին ՝ ահաբեկչական ենթադրյալ կապերի հիմքով, երկրում տեղական ինքնակառավարումը խարխլելու և միլիոնավոր ընտրողներին ընտրություններում իրենց կամքն արտահայտելու իրավունքից զրկելու հերթական փորձն է: Կոնգրեսը բազմիցս դատապարտել է Թուրքիայում դատական գործընթացների օգտագործումը ընդդեմ տեղական ընտրված ներկայացուցիչների և նրանց փոխարինումը պետության կողմից նշանակված անձանցով»:
Անդերս Կնապեն տեղեկացրել է, որ Թուրքիայում 2019 թ.-ին տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների դիտարկմանն ընդառաջ Կոնգրեսը այս լուրջ հարցը ներկայացրել է Վենետիկի հանձնաժողովի ուշադրությանը, որը 2020 թ. հունիսի 18-ին ընդունված իրավական եզրակացության մեջ ամրագրեց, որ դա խախտում է Թուրքիայի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
Այնուհետև Անդերս Կնապեն ամփոփել է. «Տեղական ժողովրդավարությանը վերջին հարվածի ֆոնին
Թուրքիայի պետական իշխանությունները պետք է փոխեն իրենց քաղաքականությունը և իրականացնեն Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունները `չեղյալ համարելով տեղական ընտրված ներկայացուցիչներին իրենց գրասենյակից հեռացնելու որոշումները»:

Congress President deplores yet another blow to local self-government in Turkey
“I am deeply concerned about continued arrests, over the last days, of democratically elected representatives from the opposition in Turkey, notably of Mr Ayhan BILGEN, Co-Mayor of the city of Kars in the south-east of the country, who is a member of our Congress. This morning, news arrived about further detentions including also Co-Mayor Ms Şevin ALACA”, stressed Anders KNAPE, President of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe in a statement today.
“Regrettably, the decision of the Turkish authorities to oust Mr BILGEN from his office on grounds of alleged terrorist links is another attempt to undermine local self-government in the country and deny millions of voters the right to express their will in elections. The Congress has repeatedly denounced the excessive use of legal proceedings against local elected representatives in Turkey and their replacement by state-appointed trustees”, the Congress President recalled.
Further to the observation of the local elections held in 2019 in Turkey, the Congress brought this serious issue to the attention of the Venice Commission which found it in violation of Turkey’s international commitments in a legal Opinion adopted on 18 June 2020. “Against the backdrop of this recent blow to local democracy, the Turkish State authorities should change their policy and implement the recommendations of the Venice Commission to repeal the decisions on removal of local elected representatives from their office”, Mr Knape concluded.