Վենետիկի հանձնաժողովի իրավական կարծիքը՝ Թուրքիայում համայնքի ղեկավարի ընտրված թեկնածուների՝ առանց դատարանի որոշման մանդատների կասեցման առիթով
30.06.2020
Վենետիկի հանձաժողովն իրավական կարծիք է ընդունել Թուրքիայում համայնքի ղեկավարի ընտրված թեկնածուների՝ նշանակված անձանցով փոխարինման առիթով:
Այս իրավական կարծիքն ուղղված է ԵԽ տեղական և տարածքային իշխանությունների հարցմանը, որն ուղարկվել էր 2019 թվականի ավարտին, ինչը վերաբերում էր Թուրքիայի իշխանությունների կողմից մարտի 31-ին տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններին հաջորդող մի քանի որոշումների կայացմանը: Հարցմանը հետևել է Կոնգրեսի կողմից Թուրքիայում կայացած ընտրությունների դիտորդական զեկույցը, որը մատնանշում է մի շարք լուրջ խնդիրներ՝ կապված տեղական իշխանությունների ընտրված թեկնածուների նկատմամվ իրականացվող գործընթացների հետ:
Տեղական և ռեգիոնալ ընտրությունների գծով Կոնգրեսի զեկուցողներն իրենց աջակցությունն են հայտնել այս իրավական կարծիքին: Նրանք հայտարարել են. «Մենք գնահատում ենք կատարված եզրակացությունների բացառիկ բնույթը, որով մատնանշվում է, որ ընտրված թեկնածուների մանդատի չեղյալ հայտարարման հետ կապված՝ Թուրքիայի գերագույն ընտրական խորհրդի որոշումը հակասում է միջազգային չափանիշներին, և Թուրքիայի Ներքին գործերի նախարարության կողմից ընտրված համայնքի ղեկավարների մանդատի կասեցումը թերագնահատում է Թուրքիայում տեղական ժողովրդավարության բնույթը»:
Կոնգրեսի զեկուցողները հայտարարում են, որ ընտրված պաշտոնյաների մանդատի կասեցումն առանց դատարանի որոշման և նրանց՝ Կառավարության կողմից նշանակված անձանցող փոխարինումը հակասում է է ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքներին և միջազգային չափանիշներին, ինչպես նաև հակասում է Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի  դրույթներին, որոնք վավերացվել են Թուրքիայի կողմից 1992 թվականին:
Կոնգրեսի համազեկուցողները հայտարարության եզրափակիչ մասում հայտնում են. «Մենք լիովին ընդունում ենք Վենետիկի հանձնաժողովի պահանջները, մասնավորապես Թուրքիայի իշխանությունների կողմից ընդունված որոշումները ընտրված պաշտոնյաների մանդատի ժխտման ու ընտրված թեկնածուների պաշտոնավարման կասեցման առումով պետք է հետ կանչվեն և համապատասխան իրավական դրույթները պետք է չեղյալ հայտարարվեն»:

Congress spokespersons welcome the Venice Commission opinion on removal of local candidates and mayors in Turkey
30.06.2020
The Venice Commission of the Council of Europe - European Commission for Democracy through Law - adopted a legal opinion, on 18 June 2020, on the replacement of elected candidates and mayors in Turkey.
The adoption of this opinion responds to a request sent by the Congress of Local and Regional Authorities at the end of 2019, concerning several decisions made by the Turkish State authorities after the 31 March local elections. The request followed the Congress election observation report which had identified serious concerns regarding the situation of local elected representatives.
Congress spokespersons on local and regional elections Jos Wienen (Netherlands, PPE/CCE) and Stewart Dickson (United Kingdom, ILDG) expressed strong support for this legal opinion. “We appreciate the explicit nature of the conclusions which point out, in particular, that the decision of the Supreme Election Council of Turkey to deny the winning candidates their rightful mandates was inconsistent with international standards, and that the decisions of the Turkish Ministry of the Interior to suspend the elected mayors undermine the very nature of local self-government,” they stated.
They stressed that the continued suspensions of elected local officials without court decisions and their replacements by Government’s appointees were inconsistent with the basic principles of democracy and in contradiction to international law standards, including the provisions of the European Charter of Local Self-Government, ratified by Turkey in 1992.
“We fully subscribe to the recommendations of the Venice Commission requiring, among other things, that the decisions made by Turkish authorities on denial of mandates and suspensions of local candidates and mayors be reversed and respective legal provisions be repealed, respectively,” Jos Wienen and Stewart Dickson concluded.