Կոնգրեսի Մոնիթորինգային հանձնաժողովի նախագահը Թուրքիայում իրավիճակի վերաբերյալ դիմում է Վենետիկի հանձնաժողովին
13.03.2017
Վենետիկի հանձնաժողովի 110-րդ լիագումար նիստի ընթացքում, որը տեղի ունեցավ 2017թ. մարտի 10-ին, Կոնգրեսի Մոնիթորինգի հանձնաժողովի նախագահ Լին Վերբիքը ներկայացրեց Կոնգրեսի կողմից 2016թ.-ին Թուրքիայում իրականացված փաստահավաք առաքելությունը՝ այդ երկրում տեղական ընտրված ներկայացուցիչների իրավիճակի ուսումնասիրման նպատակով:
«2016թ.-ից ի վեր նշանակվել են առնվազն 55 հանձնակատարներ, և առնվազն 81 համայնքապետեր կալանավորվել են: Մեր կարծիքով առկա են Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի մի քանի հոդվածների խախտումներ»,-նշեց հանձնաժողովի նախագահը՝ հիշեցնելով, որ Մոնիթորինգային հանձնաժողովի աշխատանքը Թուրքիայում օգնել է այդ զեկույցի նախապատրաստմանը: «Այս իրավիճակը գնալով զարգանում է և գնալով տագնապալի չափերի է հասնում: Կարծես Թուրքիայում տեղական ժողովրդավարությունը հետ մղելու համաձայնեցված միտում կա, որը, մեր կարծիքով, հակասում է ոչ միայն Խարտիային, այլև հենց Թուրքիայի սահմանադրությանը,- ավելացրել է Լին Վերբիքը՝ նշելով, որ արտակարգ դեպքերում հրահանգները պետք է վերաբերվեն ռիսկային իրավիճակներին և լինեն համաչափ:-Ահա թե ինչու ենթադրելով, որ այս զեկույցի բանաձևի նախագիծը կընդունվի մարտին կայանալիք Կոնգրեսի նստաշրջանին, մենք Վենետիկի հանձնաժողովին կխնդրենք իրավական եզրակացություն նախապատրաստել այս հարցի վերաբերյալ»:

Chair of the Congress Monitoring Committee addresses the Venice Commission on the Situation in Turkey
13.03.2017
Addressing the 110th Plenary Session of the Venice Commission on 10 March 2017, Leen Verbeek, Chair of the Congress Monitoring Committee, presented the fact-finding mission organised in 2016 by the Congress in Turkey in order to examine the situation of local elected representatives in this country.
“Since September 2016, at least 55 trustees have been appointed and at least 81 mayors have been jailed. For us there is a clear violation of several articles of the European Charter of Local Self-Government”, he explained mentioning that the Venice Commission’s work on Turkey has helped in the preparation of this report. “The situation is constantly evolving and – in our opinion – deteriorating at an alarming rate. There appears to be a concerted attempt to roll back local democracy in Turkey which we believe is in conflict not just with the Charter but with Turkey’s own Constitution,” he stated stressing that the emergency decrees should relate to the risk situation and be proportionate. “This is why – assuming that the draft resolution in this report is adopted on 29 March at the Congress Session – we will be asking the Venice Commission to prepare a legal opinion on this issue.”