Մարզերի երիտասարդների՝ ՏԻՄ-երում ներգրավում և կարողությունների զարգացում. վեբինար և հանդիպում Երևանի ավագանու անդամի հետ
02.06.2020
Մայիսի 30-31-ին կազմակերպվեց «Վ4-ը հանուն ՏԻՄ-երում երիտասարդների ներգրավման» ծրագրի առաջին փուլի վերջին առցանց աշխատաժողով-վեբինարը: Այն տեղի ունեցավ Հայաստանի բոլոր մարզերի երիտասարդության համար:
Ծրագրին մասնակցեցին 16-30 տարեկան 27 երիտասարդներ տարբեր բնակավայրերից, որոնք հետաքրքրված են սեփական համայնքների անցուդարձով, դրանց զարգացման, ռեսուրսների կառավարման եւ ՏԻՄ գործունեության հարցում: «Ազատ քաղաքացի» քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոնը՝ Հայաստանի համայնքների միության հետ համագործակցաբար  Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի (Սլովակիա) աջակցությամբ ավարտեց «Վ4-ը հանուն ՏԻՄ-երում երիտասարդների ներգրավման» ծրագրի առաջին փուլի իրականացումը:
Ծրագրի նպատակն է զարգացնել երիտասարդ քաղաքացիական ակտիվիստների կարողությունները ՏԻՄ-երի գործունեության մեջ ներգրավման, դրանց մշտադիտարկման եւ վերահսկողության գործում, բարձրացնել նրանց իրազեկվածությունը եվրոպական կառույցների, ինստիտուտների եւ Հայաստանում իրագործվող դրանց ծրագրերի վերաբերյալ, այդ թվում՝ Եվրամիության, Եվրոպայի խորհրդի, Արեւելյան գործընկերության, Վիշեգրադ-4 ձեւաչափի:
Աշխատաժողովում քննարկվեցին նաեւ համայնքային այնպիսի խնդիրներ, որոնք մասնակիցները համարեցին առավել արդիական եւ կարեւոր իրենց տարածաշրջանի համար.
- Համայնքների խոշորացում.
- Երիտասարդությունների կարողությունների զարգացման եւ իրազեկվածության բարձրացման անհրաժեշտություն՝ ՏԻՄ ոլորտում ներգրավվելու ուղղությամբ:
Առցանց աշխատաժողովի դասընթացավարներն էին Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանը եւ «Ազատ քաղաքացի» ՔՆԱԿ ՀԿ նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը:
Վեբինարի վերջում մասնակիցները հանդիպեցին Երեւանի ավագանու անդամ Գրիգոր Երիցյանին: Նա ներկայացրեց ավագանու աշխատանքները եւ իր ներգրավումը այդ աշխատանքներին, ինչպես նաև պատասխանեց մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:

Capacity Building Webinar and Meeting with the Member of the Council of Elders of Yerevan
On May 30-31, 2020, “Free Citizen” CISC cooperated with the Union of Communities of Armenia organised a webinar for the Youth from all marzes (regions) of Armenia in the framework of the project “Young Activist” Young Civic Activists Capacity Building in Social Campaigning.
This is "extra" webinar in addition to the comleted 18 workshops, which was organised in Armenia in the framework of the Project “V4 for Youth Engagement in the Local Self-Governance”. The workshops are dedicated to strengthening young civic activists on engagement in local self-governance, as well as raising awareness among participants on the European Union, Council of Europe, Eastern Partnership, Visegrad 4 format.
27 young civic activists from the marzes (regions) of Armenia have participated in the webinar. During the webinar, it was also discussed the issues, which have been identified by the participants as more relevant for the youth of their region.
- Community unification problems;
- Involvment of the youth in community life and in local self-government system and raising their awareness.
The trainers of the online seminars were the president of the Union of Communities of Armenia Emin Yeritsyan and "Free Citizen" CISC NGO president Hovsep Khurshudyan.
At the end of the webinar the member of the Council of Elders of Yerevan Grigor Yeritsyan met with youngsters and told them about the activities of the Local Self-Government body. He also answered the questions.