Վ4-ը՝ հանուն ՏԻՄ ոլորտում Վայոց ձորի մարզի երիտասարդության ներգրավման եւ նրանց կարողությունների զարգացման
12.05.2020
Մայիսի 9-10-ին կազմակերպվեց առցանց աշխատաժողով՝ վեբինար Վայոց ձորի մարզի երիտասարդների համար՝ «Վ4-ը հանուն ՏԻՄ-երում երիտասարդների ներգրավման» ծրագրի շրջանակներում:
«Ազատ քաղաքացի» քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոնը՝ Հայաստանի համայնքների միության հետ համագործակցաբար Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի (Սլովակիա) աջակցությամբ շարունակում է «Վ4-ը հանուն ՏԻՄ-երում երիտասարդների ներգրավման» ծրագրի իրականացումը: Ծրագրի նպատակն է զարգացնել երիտասարդ քաղաքացիական ակտիվիստների կարողությունները ՏԻՄ-երի գործունեության մեջ ներգրավման, դրանց մշտադիտարկման եւ վերահսկողության գործում, բարձրացնել նրանց իրազեկվածությունը Եվրոպական կառույցների, ինստիտուտների եւ Հայաստանում իրագործվող դրանց ծրագրերի վերաբերյալ, այդ թվում՝ Եվրամիության, Եվրոպայի խորհրդի, Արեւելյան գործընկերության, Վիշեգրադ-4 ձեւաչափի:
Սա ծրագրով նախատեսված 17 աշխատաժողովներից 15-րդն էր: Ծրագրին մասնակցեցին 16-30 տարեկան 38 երիտասարդներ տարբեր բնակավայրերից: Մասնակիցները հետաքրքրված են սեփական համայնքների անցուդարձով, դրանց զարգացման, ռեսուրսների կառավարման եւ ՏԻՄ գործունեության հարցում: Երիտասարդներին Ջերմուկ համայնքի ղեկավար Վարդան Հովհաննիսյանը ներկայացրեց համայնքի գործունեությունը, տեղական ինքնակառավարման համակարգին առնչվող հարցեր, պատասխանեց նրանց հարցերին:
Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվեցին նաեւ համայնքնային այնպիսի խնդիրներ, որոնք մասնակիցները համարեցին առավել արդիական եւ կարեւոր իրենց տարածաշրջանի համար.
- Գործազրկություն.
- Էկոլոգիա.
- Մարզում մշակութային կյանքի, երիտասարդական ժամանցի թերզարգացածություն.
- Երիտասարդությունների կարողությունների զարգացման եւ իրազեկվածության բարձրացման անհրաժեշտություն՝ ՏԻՄ ոլորտում ներգրավվելու ուղղությամբ.

Capacity Building of Young Activists of Vayots Dzor region on engagement in self-governance
On May 9-10, 2020, “Free Citizen” CISC by cooperation with Union of Communities of Armenia organised a webinar for the local youth in the framework of the project “Young Activist” Young Civic Activists Capacity Building in Social Campaigning in Vayots Dzor marz (region) of Armenia.
“Free Citizen” Civic Initiatives Support Center is continuing implementation of the project “Young Activist” Young Civic Activists Capacity Building in Social Campaigning.
This is the fifteenth of the 17 workshops, which are planned to organise in Armenia in the framework of the Project “V4 for Youth Engagement in the Local Self-Governance”. The workshops are dedicated to strengthening young civic activists on engagement with local self-governance, as well as raising awareness among participants on the European Union, Council of Europe, Eastern Partnership, Visegrad 4 format.
38 young civic activists from Vayots Dzor marz have participated in the webinar. During the webinar, it was also discussed the issues, which have been identified by the participants as more relevant for the Youth of their region.
- Unemployment;
- Ecology;
- Non-developed cultural life in the region;
- Youth capacity to engage with LSG bodies;
- Transport issues.
A representative of the regional LSG, Mayor of the Jermuk city Vardan Hovhannisyan met with youngsters and told them about the activities of the Jermuk Local Self-Government. He also answered the questions.