ԵԽ Կոնգրեսի 40-րդ նստաշրջանի ընթացքում կընդունվի Հայաստանի վերաբերյալ մոնիտորինգային զեկույց
Հունիսի 15-17-ը կանցկացվի Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) 40-րդ նստաշրջանը: Այն կանցկացվի հեռավար կարգով՝ հաշվի առնելով COVID-19 համաճարակային իրավիճակը:
Կոնգրեսի նստաշրջանի ընթացքում կընդունվի Հայաստանի վերաբերյալ մոնիտորինգային զեկույցը:
Այս առիթով Կոնգրեսը կքննարկի նաև Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի և ընտրությունների հետ կապված դիտորդական առաքելությունների արդյունքները:
Նշենք նաև, որ Կոնգրեսը 40-րդ նստաշրջանի ընթացքում կընդունի նաև Ադրբեջանի և Բուլղարիայի վերաբերյալ մոնիտորինգային զեկույցներ:
Կոնգրեսի նստաշրջանի ընթացքում կքննարկվեն նաև թեմատիկ զեկույցներ: Մասնավորապես Կոնգրեսի ուշադրության կենտրոնում այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են  տարածքային համերաշխության հարցում ռեգիոնների դերակատարությունը, մշակութային ժառանգության կառավարումը տեղական և տարածքային զարգացման հարցում, համայնքապետարանների առաջ ծառացած մարտահրավերներն ու գոյություն ունեցող հնարավորությունները:

Congress will adopt the monitoring report on Armenia
The Congress will hold the second part of its 40th Session from 15 to 17 June 2021. The session will be held remotely, due to the current COVID-19 health crisis.
In the framework of its monitoring activities concerning compliance with the European Charter on Local Self-Government, the Congress will adopt the monitoring reports on Armenia, Azerbaijan and Bulgaria. In this respect the Congress will also consider “Recurring issues based on assessments resulting from Congress monitoring of the European Charter of Local Self-Government and election observation missions (reference period 2017-2020)”
In addition the Congress will discuss thematic reports on “Territorial solidarity: the role of regions”, “Culture without borders: Cultural heritage management for local and regional development”, “Home sharing platforms: challenges and opportunities for municipalities” and “Holding referendums at local level”.