Լիազորությունների ապակենտրոնացում
Ուդո Սեյվերդ-Ֆաուդին BBC Շոտլանդիայի և շոտլանդական մի շարք այլ լրատվամիջոցների, ինչպես նաև Եվրոպական ռադիոյի թղթակից է։ Նա հավատարմագրված է Եվրոպայի խորհրդում, Եվրոպական խորհրդարանում և Շոդլանդիայի խորհրդարանում։
Պրն. Սեյվերդ-Ֆաուդին Ստրասբուրգում գտնվող AvenuEuropA լրագրողների եվրոպական միության հիմնադիր անդամ է, ինչպես նաև Գերմանիայում «Արդար ռադիո նախաձեռնության» հիմնադիրն է, որի նպատակն է ռսադիոն դարձնել ավելի բաց, անկողմնակալ և թափանցիկ:
_________________
Վստահությունը պետական կառավարման մարմինների նկատմամբ սկսվում է տեղական մակարդակից. սա է Կոնգրեսի[1] համոզմունքը: Այս վստահությունն արտահայտվում է պետական գործիչների ու ընտրողների միջև հարաբերություններում և ամրապնդվում է սուբսիդիարության սկզբունքի պատշաճ իրականացմամբ:
Տեղական ինքնակառավարման ոլորտում ապակենտրոնացումը ենթադրում է լիազորությունների ու պարտականությունների փոխանցում` վստահելով դրանք տեղական իշխանություններին և հնարավորություն տալով վերջիններիս արձագանքել իրենց քաղաքացիների կարիքներին` մատուցելով որակյալ ծառայություններ: Ապակենտրոնացումը պետք է հնարավորություն տա տեղական ու տարածքային ընտրված ներկայացուցիչներին իրականացնելու արդյունավետ, թափանցիկ և հաշվետու տեղական կառավարում: Արդյունավետ ապակենտրոնացումը, միաժամանակ ենթադրում է տեղական իշխանությունների հմտությունների զարգացում և հավելյալ ապակենտրոնացված լիազորությունները հավուր պատշաճի ապահովելու կարողություն:
1-ին թեմատիկ քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվելու Հայաստանում ընթացող վարչատարածքային բարեփոխումների համատեքստում նախատեսվող լիազորությունների ապակենտրոնացմանը, դրա դրսևորումներին ու հնարավոր մարտահրավերներին: Բանախոսներն անդրադառնալու են այնպիսի հարցերի ինչպիսիք են`
[1] Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նպատակը անդամ 47 երկրներում տեղական ու տարածքային ժողովրդավորության ամրապնդումն է: Կոնգրեսն ունի երկու պալատ՝ Տեղական իշխանությունների և Տարածքային իշխանությունների պալատները, և երեք մշտական հանձնաժողովներ, որոնք միավորում են ավելի քան 200,000 տեղական և տարածքային իշխանություններ ներկայացնող 648 ընտրված պաշտոնյաների:
Ֆինանսական ապակենտրոնացում
Վարող՝ Արմենակ ԴԱՐԲԻՆՅԱՆ
Արմենակ Դարբինյանը 2010թ.-ից առ այսօր ՀՀ կենտրոնական բանկի Խորհրդի անդամ է: 2007-2010թթ. աշխատել է որպես Տնտեսագիտության և կառավարման ինստիտուտի տնօրեն: 2003-2008թթ. պրն. Դարբինյանը եղել է Մեծ Բրիտանիայի զարգացման նախարարության (DFID) Հանրային կառավարման հարցերի գծով խորհրդատու: 2005-2011թթ. աշխատել է ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրում (UNDP)՝ որպես ծրագրերի համակարգող: 2000-2007թթ. ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության տնտեսագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն:
_______________________
Լիազորությունների ապակենտրոնացումը չի կարող դրական արդյունքներ ունենալ, եթե այն չուղեկցվի համապատասխան ֆինանսական ռեսուրսների փոխանցմամբ՝ ապահովելու տեղական իշխանությունների կողմից իրենց պարտավորությունների կատարումը: Ֆինանսական ինքնավարությունը Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի հիմնարար սկզբունքներից մեկն է:
2-րդ թեմատիկ քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվելու Հայաստանում ֆինանսական ապակենտրոնացման ոլորտում առկա ծրագրերին, հնարավոր մարտահրավերներին և դրանց լուծումներին: Բանախոսներն անդրադառնալու են այնպիսի հարցերի ինչպիսիք են`

Decentralisation of powers to the local level
Mr. Seiwert-Fauti is a senior reporter and correspondent for BBC Scotland and other Scottish media, as well as a reporter at the European radio. He is accredited to the Council of Europe, the European Parliament and the Scottish Parliament.
He is a founding member and member of the Board of Directors of Strasbourg-based European Journalists Association AvenuEuropA and Initiator of the “Fair Radio Initiative” in Germany, helping to create a more open, unbiased, transparent and more ethical radio broadcasting
________________________
Democratic trust begins at the local level – this is a firm belief of the Congress[1]. This trust is encapsulated in the relationship between politicians and the electorate, and is nurtured by the proper implementation of the principle of subsidiarity. Decentralisation of competences to the local level entails transfer of powers and responsibilities to local and regional authorities enabling them to respond to the needs of their citizens and deliver good quality services. Decentralisation should enable local and regional elected representatives to implement efficient, transparent and accountable local governance. At the same time decentralisation should be accompanied by capacity building of local authorities empowering and enabling the latter with skills and knowlege to exercise the decentralised competences. The plans for the decentralisation of powers in the light of territorial adminitrative reforms in Armenia, the opportunities and challenges, will be discussed during Session I. Panel speakers will address questions such as:
[1] The Congress of Local and Regional Authorities is an institution of the Council of Europe, responsible for strengthening local and regional democracy in its 47 member states. Composed of two chambers – the Chamber of Local Authorities and the Chamber of Regions – and three committees, it brings together 648 elected officials representing more than 200 000 local and regional authorities.
Financial Decentralisation
Moderator - Armenak DARBINYAN
Armenak Darbinyan is a member of the Board of the Central Bank of Armenia since 2010. From 2007 to 2010 he was the Director of the Institute of Economics and Management.
Mr. Darbinyan worked as a consultant on public administration issues for UK’s Department for International Development (DFID) and as a Programme Coordinator at UNDP. From 2000 to 2007 Mr. Darbinyan was the Director of Institute for Economic Research.
________________________________
The transfer of powers must be accompanied by the transfer of corresponding financial resources to allow local authorities to fulfil their responsibilities, financial autonomy being one of the basic principles of the European Charter of Local Self-Government. Plans for fiscal decentralisation, the opportunities and challenges, will be discussed during Session II. Panel speakers will address questions such as: