Եվրոպայի խորհրդի Կոնգրեսն ընդունում է զեկույց՝ Թուրքիայում համայնքապետերի կարգավիճակի վերաբերյալ
2017թ. մարտի 29-ին Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և ռեգիոնալ իշխանությունների կոնգրեսն ընդունեց առաջարկություն և բանաձև՝ Թուրքիայում համայնքապետերի և խորհրդի անդամների կարգավիճակի և, մասնավորապես, ընտրված համայնքապետերի կալանավորման և կենտրոնական իշխանությունների կողմից նրանց փոխարինողների նշանակման վերաբերյալ:
Համազեկուցողներ ԱՆդերս Նեյփը և Լեեն Վերբիքը ներկայացրեցին զեկույց, որը պատրաստվել էր երկրում 2016թ-ին իրականացված երկու փաստահավաք առաքելություններից հետո: Ընդունված տեքստերում Կոնգրեսը դիմում է ԵԽ Նախարարների կոմիտեին՝ առաջարկել Թուրքիայի իշխանություններին չեղյալ համարել կենտրոնական իշխանությունների կողմից նշանակված համայնքապետերի իրավական միջոցները և վերականգնել համայնքապետի ընտրության մունիցիպալ խորհուրդների իրավունքը: Զեկույցում նշվում է նաև, որ տեղական ընտրված ներկայացուցիչների ձերբակալությունը պետք է պատշաճ հիմնավորված լինի ներպետական օրենքով և համապատասխանի Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին, մասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային: Կոնգրեսը կոչ է անում նաև վերանայել Թուրքիայի օրենսդրությունը՝ դրանում ահաբեկչության սահմանումը համապատասխանեցնելու համար եվրոպական չափանիշներին, մասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքին: Բացի այդ, Կոնգրեսը կոչ է անում վերանայել 2016թ. նոյեմբերի 11-ի նախարարական հրահանգները՝ նպատակ ունենալով ապաքրեականացնել համաքաղաքապետների նշանակումը: Սրա հետ կապված՝ համաձայնություն ձեռք բերվեց Բյուրոյի նիստերում ուսումնասիրել Կոնգրեսում Թուրքիայի պատվիրակության անդամ Նուրհայաթ Ալթունի կարգավիճակը մինչև իրավական ընթացակարգերը: Թունջելիի «համաքաղաքապետ» տիկին Ալթունը ձերբակալվել է 2016թ. նոյեմբերի 17-ին և այժմ պահվում է Կոջաելիի տեսակի բանտում:

Council of Europe’s Congress adopts report on the situation of mayors in Turkey
On 29 March 2017, the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe adopted a recommendation and resolution on the situation of mayors and councillors in Turkey, and, in particular, on the detention of elected mayors and their replacement by mayors appointed by the central authorities.
The co-rapporteurs Anders Knape (Sweden, EPP/CCE) and Leen Verbeek (Netherlands, SOC) presented the report prepared following two fact-finding missions to the country in 2016. In the adopted texts, the Congress asks the Committee of Ministers of the Council of Europe to invite the Turkish authorities to rescind the legislative measures on “mayors appointed by the central authorities” and restore the capacity of municipal councils to choose a replacement mayor. It also points out that the arrest of a local elected representative must be a decision duly substantiated in domestic law, taken in conformity with the standards of the Council of Europe and, in particular, with the European Convention on Human Rights. The Congress also calls for Turkish legislation to be revised, in order to align its definition of terrorism with European standards, notably the case law of the European Court of Human Rights. In addition, the Congress calls for a revision of the ministerial instructions of 11 November 2016 with a view to decriminalising the appointment of co-mayors. In this connection, it has agreed to put the review of the situation of Nurhayat Altun, member of the Turkish delegation of the Congress, on the agenda of its Bureau meetings until the end of legal proceedings. “Co-mayor” of Tunceli, Ms Altun was arrested on 17 November 2016 and is being held in Kocaeli F-type prison.