Կոնգրեսի 32-րդ նստաշրջանի կենտրոնական թեման կլինի միգրացիան, քաղաքացիական մասնակցությունը և տեղական ու ռեգիոնալ ժողովրդավարությունը Եվրոպայում
24.03.2017
Եվրոպայի խորհրդի Կոնգրեսի 32-րդ նստաշրջանի (մարտի 28-30) օրակարգում նախատեսված են մի քանի քննարկումներ, որոնք վերաբերում են միգրացիայի, միգրանտ միայնակ երեխաների ընդունման հարցում տեղական իշխանությունների դերին, ինչպես նաև միգրացիոն հոսքերի ժամանակ սահմանային ռեգիոններին:
Կոնգրեսը կուսումնասիրի նաև տեղական և ռեգիոնալ ժողովրդավարության իրավիճակը Ֆինլանդիայում, տեղական ժողովրդավարության իրավիճակը Մալթայում, Էստոնիայում և Իսլանդիայում, ինչպես նաև Բոսնիայում և Հերցեգովինայում տեղական ընտրությունների դիտորդության վերաբերյալ զեկույց (2016թ. հոկտեմբեր): Բացի այդ, Թուրքիայում 2016թ. հոկտեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին կատարված փաստահավաք առաքելությունից հետո Կոնգրեսի անդամները կընդունեն այդ երկրում իրավիճակի վերաբերյալ զեկույց և, մասնավորապես, ընտրված համայնքապետների կալանավորման և կառավարության կողմից նրանց փոխարինող նշանակված  անձանց վերաբերյալ: Օրակարգում ներառված է նաև Տեղական և ռեգիոնալ մակարդակներում ընտրական գործընթացների ժամանակ վարչական ռեսուրսների չարաշահման կանխարգելման ստուգացուցակի հաստատում, ինչպես նաև թեմատիկ քննարկումներ՝ քաղաքացիական մասնակցության, երիտասարդների ինքնուրույնության և աշխատատեղերին հասանելիության, տեղական և ռեգիոնալ մակարդակներում մարդու իրավունքների և հակագնչուականության դեմ պայքարի վերաբերյալ: Հարավ-միջերկրածովյան գործընկերության շրջանակներում Կոնգրեսը կհյուրընկալի երկու պատվիրակություն Մարոկկոյից և Թունիսից: 32-րդ նստաշրջանը կնշի նաև Եվրոպական տեղական ժողովրդավարության շաբաթի 10-ամյակը:

32nd Session of the Congress to focus on migration, citizen participation and local and regional democracy in Europe
24.03.2017
The 32nd session (28 to 30 March) will include several debates focusing on the role of local authorities facing migration, the reception of unaccompanied child migrants and border regions facing migration flows.
The Congress will also examine the state of local and regional democracy in Finland, the state of local democracy in Malta, Estonia and Iceland, as well as a report on the observation of local elections in Bosnia and Herzegovina (October 2016). In addition, following a fact-finding mission to Turkey in October and December 2016, members of the Congress will adopt a report on the situation in that country and, in particular, regarding the detention of elected mayors and their replacement by persons appointed by the Government. Also on the agenda are the adoption of a checklist for preventing the misuse of administrative resources during electoral processes at local and regional level, as well as thematic debates on citizen participation, youth autonomy and access to employment, open data, human rights at local and regional level, and on the fight against anti-Gypsyism. Within the framework of the Southern Mediterranean Partnership, the Congress will host two delegations from Morocco and Tunisia. The 32nd Session will also mark the 10th anniversary of European Local Democracy Week (ELDW).