Եվրոպական ժողովրդավարական շաբաթի (ELDW) 10-ամյակ
32-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Կոնգրեսն անց է կացրել տեսակետերի փոխանակում Եվրոպական ժողովրդավարական շաբաթի վերաբերյալ:
Եվրոպական ժողովրդավարական շաբաթը նշում է իր գործունեության 10-ամյակը, և այս տարվա թեման է՝ «Քաղաքացիական մասնակցություն, խորհրդակցություն և տեղական ժողովրդավարության բարգավաճման հանձնառություն»: 2007թ.-ին մեկնարկից հետո ELDW-ն օգնել է քաղաքացիներին և ընտրված ներկայացուցիչներին մոտեցնելու հարցում: «ELDW-ն դարձել է իսկական եվրոպամետ միջոցառում, որը հնարավորություն է տալիս խթանելու մասնակցային ժողովրդավարությունը քաղաքացիների համար ամենամոտ մակարդակում»,-նշել է Կոնգրեսի փոխնախագահ և ELDW--ի բանախոս Գայե Դողանողլուն: Նա կարևորել է գործընկերների հանձնառությունը, և, մասնավորապես, Կատովիցե (Լեհաստան) և Ստոքթոն օն Տիս (Միացյալ Թագավորություն) քաղաքներինը, որոնք ներկա էին նստաշրջանին և ներկայացնում էին իրենց փորձը: Կատովիցե քաղաքի Ադմինիստրաատիվ բաժնի ղեկավար Կատարզինա Բորկովսկան, ով 2009թ.-ից Շաբաթվա գործընկերն է, նշել է, որ Կատովիցեի բնակիչները խիստ հետաքրքրված են Շաբաթով, և տարեցտարի ավելի շատ մարդիկ են ներգրավվում դրա մեջ:

10th anniversary of the European Local Democracy Week (ELDW)
In the context of its 32nd Session, the Congress held an exchange of views on European Local Democracy Week (ELDW).
The Week celebrates its 10th anniversary in 2017 and the theme is: “Citizen participation, consultation and commitment for a thriving local democracy” – Since it was first launched in 2007, ELDW has helped to bring citizens and local elected representatives closer. “The ELDW has become a truly pan-European event that presents an opportunity to promote participatory democracy at the closest level to citizens”, stated Gaye Doganoglu (Turkey, EPP/CCE), Vice-President of the Congress and ELDW Spokesperson. She praised the ELDW partner cities’ commitment and in particular the cities of Katowice (Poland) and Stockton on Tees (United Kingdom,) which were at the session to share their experience. Katarzyna Borkowska, Director of the Administration Department of the City of Katowice, ELDW partner since 2009, said that the citizens of Katowice took a keen interest in the Week and a growing number of people took part from year to year.